Süper Menü

Canım Sohbet

çet

Güzel sözler


  ASTROLOJİ NEDİR.

Yunanca'da , Astro = yıldız, logos = bilim kelime anlamındadır.Tarih boyunca, astronomi ile bir tutulmuş, birlikte incelenmiş ve yararlanılmış bir bilim dalıdır. Astronomi biliminin gelişmesi daha çok Astroloji üzerinde yapılan çalışmaların bir sonucudur.

Astrolojinin konusu, tarih boyunca, yeryüzündeki bütün olayların, özellikle insanların alın yazılarının, gök cisimlerinin özelliğine, karşılıklı durumlarına ve hareketlerine bağlı olduğu inancına dayanarak, yersel olayları önceden belirtmekti.

Ortaçağın ilk dönemlerine kadar edinilen bulgularla, astroloji üç ana branşa ayrılmış:

1- Judicial Astrology - Kişisel doğum haritasında kader ve talih noktalarının belirlenmesi,

2- Horary Astrology - Bir sorunun cevaplanması teknikleri

3- Natural or Mundane Astrology - Havanın, kıtlığın, doğal önemli olayların tahmini

İlk Astroloji Okulu, M.Ö. 280 yılında Kos Adası'nda açılırken, 17.yy.dan sonra astroloji üniversitelerden çekilmeye başlıyor. Bunun pek çok nedeni olup, bu nedenlerden hiçbiri sonucu tek başına etkilemiyor:

1- Evren görüşü, güneş sisteminin bulunmasıyla değişiyor.

2- Galileo ile teleskop kullanılarak gözlemler yapılmaya başlanınca, astronomik bilgilerle, felsefe kısmını oluşturan astroloji birbirinden ayrılıyor.

3- 1572'de Süper Nova patlaması, Astrolog Brahe tarafından gözleniyor. Bu patlama, başka gezegenler ve başka sistemler olabileceği fikrini uyandırıyor.

4- O zamana dek, her sarayda görevli astrologlar bulunurdu. Krallar her şeyi astrologlara danışırdı. Sosyal-kültürel değişiklikler yaşanıyor. Farklı meslek grupları oluşuyor ve artık devlet büyükleri, sivil bürokratlardan, diğer çevrelerden bilgi almaya başlıyor.

5- Daha önce, gezegenleri meleklerin döndürdüğü sanılırken, Newton'un hareket yasasıyla, mekanik bakış açısı oluşuyor: Gezegenlerin konumlarının önceden hesaplanabileceği keşfediliyor.

19.yy.da astroloji, İngiltere ve ABD'de tekrar inceleniyor. Eski kaynaklar edinilerek, İngilizceye çevriliyor. 20.yy.ın başlarında Almanya ve Fransa'da da canlanmaya başlıyor. 2000 yılında Seattle Üniversitesi Kepler College'de astroloji tekrar üniversitede okutulmaya başlanıyor. 2002'de İngiltere'de Batth Spa University ve Türkiye'de 2002 yılında Doğuş Üniversitesi'nde eğitim programına alınıyor. Astroloji, evrende uyum ve simetrinin var olduğunu, ayrıca herkesin bu uyum ve simetrinin bir parçası olduğunu öğretir.

Bir horoskop çıkarılması astronomik bir süreçtir. Horoskopun çizimi ve açıklanması ise astrolojik bir süreçtir. Astroloji, bu sembolleri çözümleyerek bir bütün halinde oluşturduğu sonucu görmemizi sağlayan teknikler içerir. Bu bilgiler, tarihin ilk çağlarından itibaren deneyimlenmiş ve doğrulanmış birikimlerden oluşur. Astrolog ise, bu bilgileri ve yorumlama tekniklerini tecrübe edinmiş, bilgiyi doğru aktarma kültürüne sahip kimsedir.
 


2008 Burç yorumları

Akrep Aslan Balık Başak Boğa Koç Kova ikizler Oğlak Terazi Yay Yengeç
Reklam


E-kart - Resimler


Şiirler


iletisim  Reklam  Gizlilik sözlesmesi
Diger sitelerimize baktiniz mi ? Radyo Dinle - milli piyango sonuclari - 2017 yeni yil mesajlari - Güzel sözler Sohbet 2003- 2016 Canim.net Her hakki saklidir.