Polenezköy tatil, tatil ve yolculuk, tatil rehberiTatil - turizm
Tatil Anasayfa
Alternatif
Kaplıcalar
Oteller
Tatil Haberleri
Yurt Dışı
Yurt içi

Polenezköy
Doğal hayatın bütün güzelliklerini size cömertçe sunan... bir yanda tarihi geçmişi, bir yanda, tadı damağınızda kalıcak olan Polonya yemekleri ile Polonezköy, tam aradığınız yerPolonezköy, İstanbul yakınlarında, 4 mevsim 12 ay ve 365 günü ayrı bir güzellikte yaşayabileceğiniz bir yer. At çiftlikleri, çimlerde otlayan inekler, horozlar... bu doğal ortamın içinde tabiiki de, size her rengini cömertçe sergileyen bir doğa ile karşılaşacaksınız. Şehrin gürültüsünden, üzerinizde bıraktığı yoğun stres ve yorgunluktan uzaklaşıp kendinizi farklı duygular içinde hissedeceksiniz.

Polonezköy'de her mevsim yapabileceğiniz farklı şeyler var, ama bütün yapacaklarınız ana kaynağı tertemiz bir doğa olacak. Zaten ihtiyacınız olan bu değil mi? Özellikle bahar aylarında ağaçlarda gezinen sincapların sevimliliği, gökyüzünde göç eden kuşların cıvıltısı eşliğinde, yere dökülmüş yaprakların içinde yürüyüş yapmak hem vücudunuz için hem de ruhunuz için mükemmel bir hediye olacaktır.

Neler yapılır?

Polonezköy'de yapabileceğiniz aktiviteler arsında ilk olarak yürüyüş yapmak geliyor. Polonezköy'de ormanların içinden geçen iki tane yürüyüş patikası vardır. Bunlarda bir tanesi, köyün girişinden başlıyor ve beş kilometre boyunca doğa gözlerinize bayram ettiriyor.

Yaz aylarında ise yemyeşil vadilere karşı, çevrede bulunan otellerin havuzlarda serinleyebilirsiniz. Polonezköy, kış aylarını da bambaşka yaşar. Bembeyaz karlar, güzelliklerini bozmadan günlerce yerlerde, ağaçların dallarında kalabilirler. Gördüğünüz kartpostal manzaralarının buralara ait olduğunu düşüncesi kaplar içinizi.

Polonezköy, modern otelleri, restoranları ile modernize edilmiş bir köy havasındadır. Burayı köy havasına sokan tek şey, etrafta gezinen atlar, horozlar, çimlerde otlayan ineklerdir. Polonezköy'de sadece yürüyüş yapmakla kalmazsınız. Burada faytonlarla gezebilir, bisiklete binebilir, tesislerde bulunan havuzlarında yüzebilir, ağaçlardan böğürtlen toplayabilir, festival zamanlarına denk gelirseniz doyasıya eğlenebilirsiniz. Kısacası Polonezköy, keyfinize keyif katabilecek bir yerdir.

Tarihi eskilere dayanan bir yer

Polonezköy'ün tarihçesi, eskilere dayanıyor. Tarihe ne kadar meraklısınız bilinmez fakat, Polonezköy'ün tarihi ilginizi çekecektir. Polonezköy'ün tarihini, geçmişte yaşanan olayları, Mustafa Kemal Atatürk'le anılarını, buranın yerlilerinden ve özellikle Polonezköy muhtarı Daniel Ohotski'den dinleyebilirsiniz. Muhtarın yanına uğramışken Polonezköy'e ait olan eski siyah beyaz fotoğraflara bakmadan dönmeyin.

Köy havası içinde modern tatil

Polonezköy'de "açık hava bol oksijen" içinde tabiiki de, mangal ve barbekü keyfi yapılır. Mangal ve barbekü yapmak için çevrede bulunan otellerde konaklama yapmasanız bile, restoranlarından ve imkanlarından yararlanabilirsiniz. Etrafınızda çimenlerde otlayan inekler, atlar ortalarda gezen horozlar, gökyüzünde uçuşan kuşlarla köy havası içinde modern bir tatil arayanlara bulunmaz bir fırsat.

Özel Polonya yemekleri

Polonezköy'de tabiiki de yapmanız gereken, enfes Polonya yemeklerinin tadına bakmak olacaktır. "Ponçki" tatlısı, lahanalı mantarlı börek olan "Piroşki", şaraplı biftek, peynir köftesi, değişik şekillerde yapılmış krepler (özellikle böğürtlenli krep), içecek olarak ise; değişik şarap türleri ve "Wisniak" adı verilen ceviz likörünü ve ev yapımı olan likörlerin tadına bakmalısınız. Eğer, adına festivaller düzenlenen kiraz zamanında orada bulunabilirseniz gönlünüzce, ağaçlardan kiraz yiyebilirsiniz.

Ayrıca Polonezköy'de unutmayacağınız anlardan bir tanesi de, sabah kurulan kahvaltı sofraları olacaktır. Köy peyniri, taze yumurta, yeni sağılmış süt, ev reçeli eşliğinde hazırlanmış bir sabah kahvaltısına hayır diyebilir misiniz? Son bir ayrıntı da; ev reçelleri hakkında olacak; buradan dönerken evinize de bir kavanoz reçel, pekmez ya da bir şişe ev yapımı likör almak iyi bir fikir olur.

Polonezköy'de yemek yemek için bir çok restoran bulabilirsiniz. Bu restoranlar, tasarımları ile buranın doğal ortamını bozmamaya dikkat ediyorlar. Ahşap masalar, çimlere atılmış küçük tabureler, kış aylarında şömine ve sobaların sıcaklığında ev yapımı likörlerinizi yudumlayabileceğiniz bir çok mekan bulabilirsiniz.

Polonezköy'ün en ünlü restoranı, Leonardo Restoran'dır. Bu mekan Dohoda ailesi tarafında işletiliyor. 25 dönümlük bir arazinin üzerine kurulan restoran, Leonardo Dohodo'nun evinin restore edilmesi ile ortaya çıkmıştır. Burada genel anlamda Polonya yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Nasıl gidilir?

Polonezköy'e gitmek sandığınızdan kolay. İlk seçenek, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü geçtikten sonra, Beykoz/ Kavacık sapağından çıkın. Polonezköy Riva tabelalarını izleyerek Polonezköy'e ulaşabilirsiniz. İkinci seçenek, TEM otoyolundan Ümraniye/ Sarıgazi yolundan çıkın. Çavuşbaşı istikametinde bulunan Polonezköy tabelalarını takip ederek yaklaşık 15 dakika içersinde ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı arkadaşına gönder | Yazıcı Dostu
iletisim  Reklam  Gizlilik sözlesmesi
Diger sitelerimize baktiniz mi ? Radyo Dinle - milli piyango sonuclari - 2017 yeni yil mesajlari - Güzel sözler 2003- 2016 Canim.net Her hakki saklidir.