Ilgaz tatil, tatil ve yolculuk, tatil rehberiTatil - turizm
Tatil Anasayfa
Alternatif
Kaplıcalar
Oteller
Tatil Haberleri
Yurt Dışı
Yurt içi

Ilgaz
Kar beyazının ve ve doğanın yeşilinin tadını çıkartabileceğiniz bir merkezIlgaz, Türkiye'nin özellikle son 10 senedir gelişmekte olan kış turizminin en önemli tesislerinden sayılıyor. Eğer kış sporlarına tutkunsanız ve bu konuda çok da başarılı değilseniz, ya da yeni öğreniyorsanız, pistleriyle Ilgaz sizin için ideal olacaktır. Ayrıca enfes manzaralar ve zengin bitki örtüsü eşliğinde spor yapmak size daha da zevk verecektir.

Yeni başlayanlar için pistlerinin uygun olmasının yanısıra Ilgaz'ın bir diğer avantajı, diğer kayak merkezlerine oranla daha sakin ve tenha oluşudur. Böylece başkalarına çarpmamak için dikkatli davranmanız gerekmeyecek!

Burada sezon genelde Aralık-Nisan ayları arasında devam etmektedir. Kar kalınlığı Ocak-Şubat aylarında 200 cm.'yi bulur.

Ilgaz Anadolu'nun sen yüce bir dağısın...

Çocukluğumuzda dinleyerek büyüdüğümüz Ilgaz Dağı efsanesi, 2850 m.lik zirvesiyle Karadeniz Bölgesi'nde bulunuyor. Dağın güneyi Çankırı, kuzeyi ise Kastamonu sınırları içinde yer alıyor. Büyük bölümü ormanlarla kaplı olan Ilgaz'ın kış sporları tesisleri ise dağın güney bölümündedir.

Kara ikliminin hüküm sürdüğü bu bölgede, rüzgar genelde kuzey - kuzeybatıdan esiyor. Daha çok Mayıs ve Haziran aylarında yağış alan Ilgaz'a düşen ortalama yıllık yağış 450 mm.dir.

Sadece kış sporları için gitmeyin

Kış sporları açısından Türkiye'nin tercih edilen bölgelerinden olmasının yanında, yaz aylarında yürüyüş ve piknik yapmak için de ideal bir merkezdir. Dağcıların yayla havasını özgürce içlerine çekerek yürüyüş yapabilecekleri, eşsiz bir seçenektir. Türkiye'de doğal güzellikleri ve tertemiz havasıyla her mevsim gidilebilecek yerler arasında sayılabilir.

Trekking ve motor sporları için de yüzlerce kilometre orman içi yollar ve parkurlar bulunuyor. Kendi seçtiğiniz zorluk derecesine göre maceraya atılmanız ve buna uygun yer bulmanız Ilgaz'da zor olmayacaktır.

Avlanma meraklılarının 15 Haziran - 15 Eylül arasında sportif olta balıkçılığı yapmasının mümkün olduğu Baldıran Vadisi'nde alabalık üretim çiftlikleri bulunuyor. Eğer Ilgaz Dağları'na ziyaretiniz günübirlikse, öğle yemeğinizi burada yiyebilirsiniz.

Milli Park

Ilgaz'ın kayak alanlarını diğer kayak merkezlerinden ayıran bir diğer özellik de Milli Park'ın içinde yer almasıdır. 2 Haziran 1976 yılında Milli Park ilan edilen Ilgaz, 1088 hektar büyüklüğündedir. Bu parkta karaca, geyik, yaban domuzu, ayı ve tilki gibi çeşitli yabani hayvan türlerine ve zengin bitki örtüsüne rastlamak mümkündür.

Nasıl Gidilir?

Kastamonu'ya 61, Ankara'ya 188 ve İstanbul'a 450km. uzaklıktadır.

İstanbul'dan yola çıkıyorsanız, Ilgaz Dağları'na ulaşabilmeniz için İstanbul'u Karadeniz'e bağlayan transit yolu kullanmanız gerekiyor. Ilgaz bu yol üzerinde, Gerede'den 130 km. sonra bulunuyor. Ankara'dan yola çıkıyorsanız, Çankırı üzerinden buraya ulaşabilmeniz mümkündür. Zirvede bulunan Karayolları Bakımevi'ni geçip 27. km.'de "Ilgaz Milli Parkı" yazılı levhayı gördüğünüzde kayak merkezine ulaştınız demektir

Özel turlarla ve otobüs seferileriyle de buraya ulaşmanız mümkündür. Merkeze en yakın havaalanı ise 203 km.uzaklıktaki Ankara Esenboğa Havalimanı'dır.

Bu yazıyı arkadaşına gönder | Yazıcı Dostu
iletisim  Reklam  Gizlilik sözlesmesi
Diger sitelerimize baktiniz mi ? Radyo Dinle - milli piyango sonuclari - 2017 yeni yil mesajlari - Güzel sözler 2003- 2016 Canim.net Her hakki saklidir.