Güzel sözler | Fıkra | Hikaye | Şiir - Şair| Şarkı sözleri | Türküler | Sohbet odaları | Rüya | Sağlık | Biyografi | islam | Güzeller | Paylaş


Şiirler
Şairler
Şairlerin hayatı
Şiir Ekle
10 Kasım şiirleri
19 Mayıs şiirleri
23 Nisan şiirleri
29 Ekim şiirleri
30 Ağustos şiirleri
Acı şiirler
Aile Şiirleri
Amatör şiirler
Anadolu şiirleri
Ankara şiirleri
Anlamlı şiirler
Anne şiirleri
Arkadaş şiirleri
Asker şiirleri
Atatürk şiirleri
Atışma
Ayrılık şiirleri
Aşk şiirleri
Baba şiirleri
Barış şiirleri
Bayrak şiirleri
Bayram şiirleri
Bebek şiirleri
Çanakkale şiirleri
Cep şiirleri
Çocuk şiirleri
Cumhuriyet bayramı şiirleri
Deprem şiirleri
Dil şiirleri
Dini şiirler
Doğa şiirleri
Doğum günü şiirleri
Dostluk şiirleri
Eğitim şiirleri
Etkileyici şiirler
Evlilik şiirleri
Gazi şiirleri
Gurbet şiirleri
Güzel şiirler
Halk şiirleri
Hasret şiirleri
Hayvan şiirleri
Hüzün şiirleri
ihanet şiirleri
ilkbahar şiirleri
ingilizce şiirler
insan şiirleri
intikam şiirleri
islami şiirler
istanbul şiirleri
istiklal marşı
Kadın şiirleri
Karadeniz şiirleri
Kardeş şiirleri
Kişi şiirleri
Komik şiirler
Kısa aşk şiirleri
Kısa şiirler
Kış şiirleri
Memleket şiirleri
Meslek şiirleri
Mevsim şiirleri
Millet şiirleri
Mutluluk şiirleri
Nasihat şiirleri
Nefret şiirleri
Okul şiirleri
Sağlık şiirleri
Savaş şiirleri
Sevgi şiirleri
Sevgililer günü şiirleri
Sevgiliye şiirler
Sitem şiirleri
Sokak şiirleri
Sonbahar şiirleri
Spor şiirleri
Türkiye şiirleri
Vatan şiirleri
Veda şiirleri
Yalnızlık şiirleri
Yaz şiirleri
Yeni yıl şiirleri
ünlü şiirleri
Zaman şiirleri
öğrenci şiirleri
Öğretmen şiirleri
öğüt şiirleri
ölüm şiirleri
özgürlük şiirleri
özlem şiirleri
Şehir şiirleri
şehit şiirleri


Yaradilis ve Hükümleri

Insan Olmak

Neden hep yanlis yoldan giderler
insani insan Yapan degerler
dünya tersine dönmüs tersine akiyor seller
bize bu bedeni veren Allah almasinada bilir
bunu bilmeyen sonunda kendini bitirir
anlamaz bosa kürek cektigini
unutmus yaratilis gayesini
tanimaz olur kendi benligini
yasar bu dünyada bir kör mecnun gibi
sadece kendine bakar
cok daraldimi kendini satar
cikmaz sokaklarda kendini yakar

isik olsun sana bu sözler
bedenin Namazi özler
artik gercekleri görsün gözler
cok derine batmadan geri dön
olsun sana kible bir yön

Bizler ruhlar aleminde yasarken
Allaha sen bizim Rabbimizsin derken
basta Ademin yolunu izlerken
ne olduda bize degistik
neden günah kuyusuna girdik
aslimiza dönelim bize yaradani bilelim
yanlis yoldan degil hak yolundan yürüyelim
kendimizi aldatmayi birakalim dogruyu söyleyelim
gercekler eninde sonunda zaten bizi bulacak
Allaha ibadet edeni Allah kurtaracak
isyan edenide bu dünya yutacak
ölüm ansizin seni yakalar
gök yüzünde ucan kargalar
seni senden alan yalanlar
nedir gözünü böyle kör eden
sana kiralik verildi bu beden

isik olsun sana bu sözler
bedenin Namazi özler
artik gercekleri görsün gözler
cok derine batmadan geri dön
olsun sana kible bir yön

Sonunu kimse bilemez
hatalar icinde olupda ben dogruyum diyemez
Allahi bilen günahlarin arkasindan gidemez
her yokusun bir inisi vardir
her basin bir sonu vardir
unutma insani insan yapan sabirdir
icindeki nefsi yen
kimseye kaldiramacagi kadar yüklememis Yaradan
son Peygamber cikti Nur dagindan
bizlere Allahin sözlerini anlatiyor Kurandan
sende ac kulaklarin dinle
her sabah kalkma kinle
Allah hepimize versin hidayet
Allah bilir koptu kopacak kiyamet

isik olsun sana bu sözler
bedenin Namazi özler
artik gercekleri görsün gözler
cok derine batmadan geri dön
olsun sana kible bir yön

selamün aleyküm sevgili siir severler,
bu günkü konumuz ilk insanin yaradilisi ve yaradilis kayasi ve hükümler olur insallah.
Yüce Kudret sahibi olan Allah icin bu pek kolay bir istir insallah,simdik bakacagiz nasil baslamiz insanoglunun nesli,E’ ûzü billâhi mineş-şeytânirracîm, Bismillâhirrahmânirrahîm
56 – Vakıa - 62. Ve muhakkak ki, siz ilk yaradılışı bildiniz, o halde düşünmez misiniz?
3 - Ali - İmran - 59. O’nu (Âdemi) topraktan yarattı, sonra ona ol dedi, o da oluverdi.76 – İnsan - 2. Şüphe yok ki: Biz insanı karışık bir nutfeden yarattık, onu imtihan ediyoruz, simdi onu işitici görücü kildik,38 – Sad - 71. O zaman ki, Rabb’in meleklere demişti ki: Şüphe yok, ben çamurdan bir beşer yaratıcıyım.
.32 – Secde - 9. Sonra onu düzeltti ve içerisine ruhundan üfürdü.55 – Rahman - 3. İnsanı yarattı.23 - Mü’minun - 14. Sonra o nutfeyi alaka yarattık, ardından o alakayı da bir parça et yarattık, ardından o et parçasını da kemikler yarattık, ardından kemiklere de bir et giydirdik. Sonra da onu başka bir yaratılışla inşa ettik. Yaratanların en güzeli olan Allah Teâlâ, pek mübarektir.
17 – İsra - 61. Ve o zaman ki, Âdem’e secde ediniz diye meleklere emrettik.38 – Sad - 73. Bunun üzerine melekler hepsi birlikte secde ediverdiler.38 – Sad - 74. İblis müstesna. O kibirlendi ve kâfirlerden oldu.18 – Kehf - 50. Cin taifesinden idi. Rabb’inin emrinden çıkıverdi.38 – Sad - 75. -Cenab-ı Hak- buyurdu ki: Ey İblis! İki elimle yarattığıma secde etmekten seni, ne şey alıkoydu? Kibirlendin mi, yoksa sen büyüklerden mi oldun?
7 – A’raf – 12. Dedi ki: Ben ondan hayırlıyım, beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın. İblis “kibirlenmedim” veya “büyüklerdenim” demedi. Aklı sıra kibrini gizledi. İsabetsiz görüşünü gerekçe gösterdi ve Âdem’den hayırlı olduğunu iddia etti. Allah’a karşı yaptığı bu isyanından dolayı yapmış olduğu binlerce yıllık itaatini ve amelini kendisi boşa çıkardı.7 – A’raf - 13. Buyurdu ki: Artık oradan aşağı in, çünkü orada senin için böbürlenmek salâhiyeti yoktur. Artık çık, şüphe yok ki, muhakkak sen alçaklardansın.
7 – A’raf - 14. Dedi ki: Bana tekrar dirilecekleri güne kadar mühlet ver. İblis hesap gününe kadar ömür istedi.7 – A’raf - 15. Buyurdu ki: Sen muhakkak mühlet verilmişlerdensin.
15 – Hicr - 38. Bilinen günün vaktine kadar.Allah, iblise süre verdi. Ancak, dirileceğimiz güne kadar değil de, son kıyametin kopacağı saate kadar.38 – Sad - 78. Ve muhakkak ki, lânetim kıyamet gününe kadar senin üzerinedir.38 – Sad - 85. Elbette cehennemi senden ve onlardan sana tâbi olanlardan, hepsinden dolduracağım.
2 - Bakara - 33. Buyurdu ki: Ey Âdem! O şeyleri adları ile bu meleklere haber ver. Âdem de o şeyleri adları ile haber verince -Cenâb-ı Hak- buyurdu ki; Size dememiş miydim ki, ben şüphesiz göklerin de, yerinde gizliliklerini bilirim. Ve sizlerin açıkça yaptığınız ve gizlediğiniz şeyleri de bilirim.
Burada isimler kelimesi ile anlatılmak istenen, ismi olan her şeyin incelikleri dâhil olsa gerek. Allah, her Âdem’e ve her insana ruh verdikten hemen sonra isimlerin tamamını öğretti. Her şeyin en doğrusunu hakkıyla ancak Allah bilir.4 - Nisa - 1. Ve ondan eşini yarattı.
Yukarıdaki ayette Havva anamızın, Âdem (A.S.)babamızdan meydana gelmesi yaratma fiiliyle ifade edilmiştir. Kur’an’da bu ifade bir tek buradadır. Diğer iki ayette “kılma” fiiliyle ifade edilmiştir. Dolayısıyla buradaki ifade bezm-i elestteki ilk yaratmadır.
Ve sonra gelisen olaylar cok ibretlik ,Adem ve Havva anamiz cennete pirakildir ve özgür kilindilar herseyden yiye bilir sadece bir meyve agacindan yemeleri yasaklamisti Allah tarafindan ,ve seytanin oyunlarindan Allah onlarin ikaz etmisti yani uyarmisdi ikisini dikkatli olmaliri icin,ama naletli seytan bos durmayacakti ve ilk imtihan baslamisdi insanoglu icin ,seytan Hz.Ademe ilk vesvesyi verdi ve ademin niye bu agaca yaklamamalarinin sebebini anlatmaya basladi ,rabbiniz sizin iki melek olacaginiz veya ebedi cennete kalacaginiz icin sizi nehyetti,yani bu agactan yerlerse iki melek plup yemekden icmekten müstagni olursunuz dedi yani aclik vey suzuzluk hissi duymassiniz ve ölüm yüzü görmez burda ebedi kalirsiniz diye yasakladi dedi,ve inanmalari icinde hatta yeminde etti,Adem ve havva hic kimsenin yalan yere Allaha yemin etmeycegini düsündüler ve agaca meyl ettiler yani yediler ve örtülü olan avred yerleri acili verdi ve hemen incir yapraklarinla acilan yerlerini örtmeye basladilar,ve son Allah onlara seslendi,ben size bu yasak agaci yaslamamismiydim ,ve seytan size ap acik bir düsman diye uyarmamismiydim?
bunun üzerin Adem ve Havva allahdan Töve ve affedilmelerini istde yoksa hallerinin berisan olacaklarini söylediler,ve Allah ikisinide cenneten cikarip yer yüzüne pirakti ve yillardir töve ve tespihle gecti taki tövebeleri kabul olasaykadar ve sonunda Allah tövbelerini kabul edip bagisladi onlari,Ademe 5 seyle batiyar olmustur 1.hatasini itiraf2.pismanlik,3.nefsi kötülemek ve tevbeye devam etmek ve Allahdan ümidini kesmemek. seytansa bes seylen bedbaht olmustur 1.günahi inkar etmek 2.pismanlik duymamak ve kendini kötülemeyip Allahu Tea.layi niubet etmek 5. Allahdan ümidini kesmek.
Ademi ve havvayi Allah cennetine alacak ama iblisi cok hüzün bir son beklemektedir,
evet ve insanoglu yavas yavas türemeye ve degisik irklara ve degisik dillre bürünmeye basladilar insallah yani insanoglunun ilk var olmasindan ve son kiyamet gününe kadar imtihana tabi tutulacak insallah,ilk insan ve ilk Peygamber olan Hz.Adem a.s hepsi Allah ibadet icin insanlari uyardilar ve son Peygamberimiz Hz.Muhammed s.a.s de son Allahin elcisi ve son Kitabin bildiricisi olarak insanogluna gönederildi insallah, ve kiyamet satine kadar insan oglu yasayacak insallah,ve kiyamet kopdugunda ,ahiret hayati baslamis olacak insallah,ve islemis oldugumus ameller bize sorulacak insallah,o yüzden Allaha ibadet etmeli ve Hayir cin bu bedeni ve akli yormaliyiz ki Allahin rizasini kazana bilek diye insallah,ýani bilmiyorsak ögrenmeliyiz,uygulamiyorsak derhal baslamaliyiz,cünkü her gecen zaman bizim icin ölüm satimizin yaklasmazi demek insallah,zaman degerli bir vasita bizim icin herseyi Allahdan bilip Allaha sükür etmeyliz bedenen ve ruhen hep Allahla birlikte olmalyiz insallah,kurtulus sadece Allahada,cok bilgi ve ilim ögremeliyizki yolumuzu iyi bulalim insallah ,Allah hepimizi Hayir ve Allaha Kul olanlardan eylesin insallah ,
evet bugünkü konumuz Yaradilis ve gayelieri üzerinde piraz düsünmeye davet ediyorum herkesi ,insallah baska konular hakkinda konusur insallah saygilarimla
bir hatam bir kusurum olduysa Hakkinizi helalediniz insallah ,
saygilarimla selamlar

selamün aleyküm,Zül-Karneyn
<< Önceki Şiir || Sonraki Şiir >>

Dini şiirler kategorisinde en çok okunan 10 Şiir

1. Şimdi Namaz Önce Namaz
2. Efendimiz Hazreti Muhammed S.A.V
3. Beş Kere Huzura Çağrılan İnsan Bir Gün Ömür Bitecek Bir Gün Duracak Zaman
4. Bir Gün Daha Yaklaştı Mezara Ölüme Bir Gün Daha Yaklaştı İnsan
5. İmanlı Ölmeye Çalışmalı İnsan
6. Bir Ömür Verilmiş İnsana Ahiretini Kazanması İçin
7. HAZRETİ MUHAMMEDİN HAYATI
8. HZ. MUHAMMED
9. Aşk dediğin beklemektir Ey Sevgili!
10. ay doğdu
Buradaki şiirler ziyaretçiler tarafından eklenip ekleyenin sorumluluğundadır.Herhangi bir telif ihlal vb. durumda lütfen iletişim kurunuz.
iletisim  Reklam  Gizlilik sözlesmesi
Diger sitelerimize baktiniz mi ? Radyo Dinle - milli piyango sonuclari - 2017 yeni yil mesajlari - Güzel sözler 2003- 2016 Canim.net Her hakki saklidir.