Süper Menü

Canım Sohbet

çet

Güzel sözler


Canim .:: Şifalı Bitkiler - VEBA OTU ::.

   Vebaotu ( Petasites officinalis ) ırmak , dere ve orman kıyılarında yetişir Veba Otu. Kelotu olarak da bilinir . Şapka büyüklügündeki yaprakları hafif dişlidir ve alt tarafları gri tüylerle kaplıdır . Kirli beyazdan açık pembeye kadar degisebilen çiçekleri , sapın en ucunda , bir salkım biçiminde açarlar . .

    S algın zamanlarında büyük önem kazanmış ve ateş düşürücü nitelige sahip olan kökü , çiçeklenme zamanından önce sökülür . Terletmeye yardımcı olan çayı , ateşlenme , soluk alma zorluğu , gut ve epilepsi (sara) hastalıklarında kullanılır . Gün boyunca , 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir .  ( ( Çay Hazırlamak)

    B üyük taze yaprakları , yalnızca burkulmaların ve yürüme sonucu ayakta olusan yaraların üstüne uygulanmakla kalmayıp , her tür kangren , habis çıban ve şiddetli yaralarda kullanılır . ( ( Yaprak Kompresi)

    M odern herbalistler tarafından ise özellikle kemoterapiden sonra kanser tümörlerinin azaltılması için önerilmektedir . Almanya 'da Petadolor markasıyla tablet halinde satılmaktadır . Aynı zamanda adet krampları , astım ve  baş ağrısı için de kullanılmaktadır . Kanser tedavisinde kullanıldıgında , özellikle cerrahi operasyondan sonra etkili bir sekilde metastaz'ı (yayılma) önlemektedir .

    

Kullanım Biçimleri :

Çay hazırlamak : Yarım veya bir tatlı kasıgı ince kıyılmıs bitki kökü , aksamdan orta boy 1 su bardagı dolusu soguk suya koyulur , sabahleyin ılıklastırılır ve süzülür . Gün boyunca 1 veya 2 bardak yudumlanarak içilir .

Yaprak Kompresi : Yıkanan taze yapraklar , tahta bir tablanın üstünde merdane ile ezilerek lapa haline getirilir , hasta bölgenin üstüne yatırılır ve 1-2 saatte bir yenilenir .

Kaynaklar:

1- "Gesundheit aus der Apotheke Gottes" "Tanrı'nın Eczanesinden Saglık" , Maria Treben 

2- Türkiye'de Bitkilerle Tedavi , Prof.Dr. Turhan Baytop, I .U Eczacılık Fak.

3- http://www.datadepo.com/cancercure/food.asp


Reklam


E-kart - Resimler


Şiirler


iletisim  Reklam  Gizlilik sözlesmesi
Diger sitelerimize baktiniz mi ? Radyo Dinle - milli piyango sonuclari - 2017 yeni yil mesajlari - Güzel sözler 2003- 2016 Canim.net Her hakki saklidir.