Süper Menü

Canım Sohbet

çet

Güzel sözler


Canim .:: Şifalı Bitkiler - Sarı Ballıbaba ::.

   Sarı Ballıbaba (Lamium Galeobdolon), nemli ormanlarda ve çukurlarda , çalılıkların Sariballibaba - Büyütmek için TIKLAYINIZ arasında , çitlerin ve duvarların dibinde , moloz yıgınlarında , gölgeli ve nemli bölgelerde ve ısırgan otunun bulundugu yerlerde yetisir . Nisan ve Mayıs'ta çiçeklenir . Çok yıllık köksapı , dikine 50 cm uzunlugunda filizler çıkarır . karsılıklı olan yaprakları , ısırganotunun yapraklarına benzer . Yaprakların hemen altındaki küme halindeki çiçekler , açık agızları andırırlar . Sarı ballıbaba gibi , beyaz ballıbaba (Lamium Album) da seçkin bir sifalı bitkidir . Mayıs'tan Ekim'e kadar çiçeklenir . Çiçekler , yapraklardan daha çok toplanır . Ballıkotu ismiyle de bilinir . Sarı ballıbaba bulunamadıgında , beyaz ballıbaba da kullanılabilir .

    Dölyatagı ve adet görme düzensizliklerinde günde 2 bardak sarı Sariballibaba - Büyütmek için TIKLAYINIZ ballıbaba çayı içilmelidir . Ayrıca , kan temizleyici etkisi vardır . Sinirsel uykusuzluklarda ve tüm kadın hastalıklarında basarıyla kullanılabilir . Sürekli kadın hastalıgı çekenler ve genç kızlar , bu çayı özellikle degerlendirmelidirler . Sarı ballıbabanın hem yaprakları hem de çiçekleri bu gibi hastalıklarda kullanılır . Özellikle iseme zorluklarında , isemedeki yanmalarda , agır böbrek hastalıklarında ve kalp ödemlerinde çok basarılıdır . Sarı ballıbabanın yaprakları , sindirim düzensizliklerinde , sıraca ve temriyelerde kullanılır . Bu gibi durumlarda , ögleden önce 1 bardak çay içilmelidir . Çıbanlarda ve varislerde bu çayla kompres yapılmalıdır .

    Sarı ballıbaba , yaslı kisilerde görülen mesane felcine karsı özellikle önerilir . Ayrıca , mesane üsütmesine ve böbrek iltihabına karsı da kullanılabilir . Bitkinin kaynama suyu ile hazırlanan oturma banyosu da çok rahatlatıcıdır .

    Iyilestirilemeyen böbrek büzülmelerinde ve yapay böbrege baglanmaya mecbur olan hastalara , sarı ballıbaba , altınbasak ve yogurtotu (yapıskanotu) esit karısım çayı çok büyük yararlar saglar . 

Kullanım Biçimleri :

Çay hazırlamak : Yarım veya bir tatlı kasıgı dolusu  çiçek-yaprak orta boy bir su bardagı dolusu kaynar suyla haslanır ve 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür . Üçlü bitki karısım çayı da aynı biçimde demlenir .

Kompres Hazırlamak : Iki tatlı kasıgı dolusu bitki , yarım lt suda haslanır , 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür .

Oturma Banyosu : Sifalı bitkilerin Kullanım Biçimleri bölümüne bakınız .

Üçlü Çay Harmanı : Sarı ballıbaba , altınbaşak ve yoğurtotu eşit oranda karıştırılır. Bu karışımdan yarım tatlı kaşığı dolusu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır (kaynatılmaz), 5-6 dakika demlendikten sonra süzülür. Gün boyunca 2-4 bardak içilir .

Kaynaklar:

1- "Gesundheit aus der Apotheke Gottes" "Tanrı'nın Eczanesinden Saglık" , Maria Treben 

2- Türkiye'de Bitkilerle Tedavi , Prof.Dr. Turhan Baytop, I .U Eczacılık Fak.


Reklam


E-kart - Resimler


Şiirler


iletisim  Reklam  Gizlilik sözlesmesi
Diger sitelerimize baktiniz mi ? Radyo Dinle - milli piyango sonuclari - 2017 yeni yil mesajlari - Güzel sözler 2003- 2016 Canim.net Her hakki saklidir.