Süper Menü

Canım Sohbet

çet

Güzel sözler


Canim .:: Şifalı Bitkiler - Ginseng ::.

  Ginseng ’in botanik ismi olan " Panax ", Yunanca "tam iyileşme” anlamına gelen “panacea” kelimesinden türetilmiştir. Ginseng’in tüm şifalı bitkiler içerisinde en  etkili adaptogen ( strese karşı direnci artıran bir ajan) olduğu düşünülür. Bu düşünce, Ginseng ’in önemli miktarda içerdiği, strese ve yorgunluğa maruz kalan tüm organlarımızı destekleyen “ Germanium ” dan kaynaklanır. Ginseng ,  fiziksel aktiviteleri ve vücut direncini artıran bir bitkidir ve fiziksel ve mental (zihinsel)  dayanıklılığı artırır.  Ginseng’in uzun bir süreden beri, özellikle erkeklerin üretkenliğini, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini (özellikle prostata karşı) olumlu bir şekilde etkilediği de bilinmektedir. Ayrıca o, erkeklerde aşırı stres ve yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğünü de gidermektedir. Ginseng ’in kadınlar üzerindeki beynin hafıza (bellek) merkezlerini uyarıcı etkisinin bulunması ise yenidir.

    M .S 1. yüzyıla ait bir Çin metnine göre; Ginseng , zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı bir şifalı bitki olarak tanımlanmakta ve düzenli kullanımının yaşam süresini artıracağı belirtilmektedir.

    K ırmızı Kore Ginseng’i ise Uzakdoğu ülkelerinde 2000 yıldan fazla bir süredir kullanılmakta olan geleneksel şifalı bitkiler içerisinde en yaygın olanıdır. Ayrıca Uzakdoğu insanları arasında gizemli bir bitki olarak büyük bir ün ve şöhrete sahiptir. Çoğu insan Ginseng ’in kuvvet verici bir tonik ve çeşitli hastalıklara karşı bir koruyucu olduğuna inanmaktadır.

    Ç in kaynakları ; Kırmızı Kore Ginseng ’inin kalp, akciğer, sindirim sistemi organları, karaciğer ve böbrekler üzerinde oldukça etkili bir tonik etkisine sahip olduğunu yazmaktadır.O aynı zamanda ruhsal düzeni sağlayıcı, korkuları giderici, gözlere parlaklık ve canlılık verici, zihni açıcı, anlayış yeteneğini, vücut enerjisini ve yaşam süresini artırıcı bir şifalı bitki olarak da belirtilmektedir.

    G ünümüzde, Kırmızı Kore Ginseng ’i sadece Uzakdoğu ülkelerinde  kullanılmamakta, aynı zamanda tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kırmızı Kore Ginseng ’i, Çin, Japonya ve Kuzey Amerika’da üretilmekte olan diğer ginsenglerden özellikle farklıdır. Kırmızı Kore Ginseng ’inin üretimi 6 yıl sürmekte ve diğer ginsengler 8-9 çeşit faydalı madde içerirken, Kırmızı Kore Ginseng’i 22 çeşit faydalı madde ( ginsenoside ) içermektedir. Aynı zamanda Kırmızı Kore Ginseng’i, yaşlanma etkilerini geciktirici anti-oksidant maddeler ve diğer herhangi bir ginseng türünde bulunmayan insülin benzeri maddeler de içermektedir.

    S on yirmi yılda bilimadamlarınca Kırmızı Kore Ginseng’inin insan vücudu üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmalar, onun vücut üzerinde bir kaç değişik şekilde etki yaptığını bilimsel olarak ortaya koymuştur. Yapılan bu araştırmalara göre ;

a) Kırmızı Kore Ginseng’inin Karaciğer Üzerindeki Etkileri :

    K ırmızı Kore Ginseng’i ; karaciğeri, alkol tüketiminin, toksik  (zehirli) maddelerin ve çeşitli hastalıkların etkisinden korumaktadır. Deney ve araşrırmalar ; Kırmızı Kore Ginseng’inin vücudun protein, nükleik asit sentezi, karbonhidrat ve yağ metabolizmasını uyardığını göstermiştir. O aynı zamanda vücut tarafından üretilen veya dışardan alınan toksik maddelerin yanmasını ve onların vücuttan atılmasını da hızlandırmaktadır. Bu yüzden Kırmızı Kore Ginseng’i, karaciğer sağlığını, toksik maddeleri hızla dışarı atarak korumakta ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini kolaylaştırmaktdır.

b) Kırmızı Kore Ginseng’inin Stres Üzerindeki Etkileri :

    A raştırmalar, Kırmızı Kore Ginseng’inin stresi azaltıcı ve hatta yok edici etkileri olduğunu ortaya koymuştur. O, fiziksel stresi ( radyasyon,  soğuk ve sıcaktan kaynaklanan), kimyasal stresi (bazı kimyasal maddelerin ve alkol alımından kaynaklanan) ve biyolojik stresi (virüs veya bakterilerden kaynaklanan) gidermektedir. O, zihni güçlendirmekte, radyasyon veya radyasyon (ışın) tedavisinin yol açtığı hücre tahribatını azaltabilmektedir. Bu yüzden radyasyon (ışın) tedavisi gören hastalar için de oldukça faydalıdır.

c) Kırmızı Kore Ginseng’inin Diğer Etkileri :

    S tres, depresyon veya diğer sert ve olumsuz koşullar altındaki vücut metabolizmasını koruyan bir tonik etkiye sahiptir. Şeker hastalığının Kırmızı Kore Ginsengi - Büyütmek için TIKLAYINIZ iyileşmesine yardımcı olur ve kandaki şeker, lipit ve kolesterol seviyesini düşürür. Tümör hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatır ve hatta engeller. Anemiye (kansızlık) karşı iyi gelir ve özellikle kanser hastalarında görülen kandaki bazı eksiklikleri giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp-damar sistemi üzerinde olumlu etkisi vardır.

    Ö zellikle Güney Kore’de yetiştirilen ve her türlü üretim aşaması Güney Kore Hükümeti tarafından denetlenen Kırmızı Kore Ginseng’i diğerlerinden daha etkili ve makbül kabul edilmektedir.

 

    300 mg'lık  Kırmızı Kore Ginseng'i kapsüllerinden yetişkinler günde 3,  15 yaşın altındakiler ise 1 adet alabilirler. Güney Kore Hükümeti'nin denetiminde üretilmiş olup T.C Tarım Bakanlığı'nın izniyle ithal edilmiştir.

 

Referanslar:

1- http://www.tsn2000.com/p-ginseng.asp

2- http://www.kgpginseng.com/information/home.aspl

3- http://pages.ivillage.com/misc/oldtimer83/ginseng.aspl

4- http://www.execpc.com/~keephope/report18.aspl

5- http://www.vitaminexpress.com/news/bodybild.asp


Reklam


E-kart - Resimler


Şiirler


iletisim  Reklam  Gizlilik sözlesmesi
Diger sitelerimize baktiniz mi ? Radyo Dinle - milli piyango sonuclari - 2017 yeni yil mesajlari - Güzel sözler 2003- 2016 Canim.net Her hakki saklidir.