Süper Menü

Canım Sohbet

çet

Güzel sözler


Canim .:: Şifalı Bitkiler - Civanperçemi ::.

    Civanperçemi (Achillea millefolium); yöresel olarak  akbaşlı , barsamaotu , binbiryaprakotu , marsamaotu , beyaz civanperçemi , sarı civanperçemi ve kandilçiçeği diye de anılır . Hayatımızdan ayrı düşünemeyeceğimiz bir şifalı bitkidir . Civanperçemi - Büyütmek için TIKLAYINIZ Türkiye'de 40 kadar civanperçemi türü bulunmakta ve bunların birçoğu tedavi amacıyla kullanılmaktadır . Türlerine göre 5-100 cm yükseklikte , yapraklar yünlü gibi tüylü ve parçalı , çiçekleri ; beyaz , fildişi beyazı , soluk sarı veya altın sarısı rengindedir . Çok yıllık ve otsu bir bitkidir . Mavimtrak renkli bir uçucu yağ taşır . Bu uçucu yağda azulen , limonen , sineol , borneol , pinenler , seskiterenler vardır . Bitki çayırlarda , dar tarla yollarında , yol kıyılarında ve tahıl tarlalarının kenarlarında kümeler halinde yetişir . Güneşli havalarda çevresine aromalı keskin bir koku yayar . Aslında çiçekleri , güneşin en etkili olduğu saatlerde toplamak gerekir , çünkü o sıralarda eterli yağları ve şifalı gücü doruk noktasında olur .

    Ü nlü herbalist  Kneipp , bir yazısında şöyle diyor : "Arada bir civanperçemi çayı içmiş olsalar , kadınlar pek çok problemle hiç karşılaşmazlardı ! civanperçemi çayı içmiş olsalar , kadınlar pek çok problemle hiç karşılaşmazlardı ! civanperçemi çayı içmiş olsalar , kadınlar pek çok problemle hiç karşılaşmazlardı ! ". Adet Civanperçemi - Büyütmek için TIKLAYINIZ kanamaları düzensiz bir genç kız olsun , menopoz dönemindeki veya sonrasında olgun bir kadın olsun , tüm kadınlar için arada sırada civanperçemi çayı içmek çok önemlidir . Civanperçemi , akla gelebilecek tüm konularda , dölyatağını (rahim) en iyi biçimde etkiler . 

    T anıdığım genç bir kadının birden dölyatağı kanserine (rahim) yakalndığını duymuştum (M.Treben) . Kobalt ışını ile tedavi ediliyordu . Hastanın yakınları , hiç bir iyileşme umudunun kalmadığını doktordan öğrenmişlerdi . Hemen içebildiği kadar çok civanperçemi çayı içmesini önerdim . Daha aradan 3 hafta bile geçmeden aldığım bir mektupta , hastanın kendisini iyi hissetmeye ve kilo almaya başladığını öğrendiğimde büyük bir mutluluk duydum .

    Y umurtalık iltihaplanmasında alınmaya başlanan civanperçemi oturma banyolarının daha Civanperçemi - Büyütmel için TIKLAYINIZ ilkinde ağrılar kesilir ve iltihap yavaş yavaş gerilemeye başlar . Bu banyolar aynı zamanda , yaşlı kişilerin ve çocukların yatağa işeme problemlerine karşı ve dölyatağı (rahim) akıntılarında da başarılı olur . Bu durumlarda ayrıca günde 2 bardak civanperçemi çayı da içmek gerekir .Dölyatağı kaymasında da (Prolapsus) uzunca bir süre oturma banyoları alınır , ayrıca günde 4 bardak arslanpençesi çayı içilir ve çobançantası tentürü ile dölyatağı civarına , vajinadan yukarı doğru masajlar yapılır . Miyomlar da (Kas yapılı urlar) , doktor kontrolünün olumlu bir sonuç vermesine kadar , uzunca bir süre her gün civanperçemi oturma banyoları alındığında yok olabilirler .

    1 9 yaşındaki bir genç kızda adet kanamaları bir türlü başlamıyordu . Doktoru ona doğum kontrol hapı önerdi . Kanamalar yine de başlamadı , ama kızın memeleri bir hayli irileşti . Bu durumda kız da hapları kullanmak istemedi . Işte o zaman annesi bana Civanperçemi - Büyütmek için TIKLAYINIZ (M.Treben) geldi . Ona , kızına her sabah aç karnına 1 bardak civanperçemi çayı içmesini tavsiye ettim . Dört hafta sonra her şey yoluna girmişti ve bugüne kadar da yolunda gitti . Sinir kliniğinde sonuçlanan böyle bir olay daha anımsıyorum . Ne yazık ki , o zamanlar şifalı bitkiler hakkında hiç bir tecrübem yoktu .

    M enopoz döneminde de kadınlar sık sık civanperçemi çayını anımsamalıdırlar . Bu durumda , iç huzursuzlukları ve daha başka rahatsızlıklarla karşılaşmayacaklardır . 

    C ivanperçemi oturma banyoları da sağlık için çok yararlıdır . Kol ve bacaklardaki sinir iltihaplanmalarında , civanperçemi katkısıyla yapılacak kol ve bacak banyoları çok rahatlatıcıdır . Fakat , bitki öğle güneşinde toplanmalıdır . Bu tür banyolar özellikle ilk alındığında yararlı olurlar ve tüm ağrılar diner .

    D r. Lutze , civanperçemini şu hastalıklara öneriyor : 

  • K anın kafaya sancılı biçimde basıncı

  • B aş dönmesi

  • B ulantı

  • G öz sulanması eşliğindeki göz rahatsızlıkları

  • G öz sancıları

  • B urun kanaması

  • H ava şartlarından kaynaklanan migren krizi

    D üzenli olarak içilen bitki çayı ile migren tümüyle iyileşebilir . Eski bitki kitaplarında civanperçemi , tüm hastalıkların ilacı olarak nitelendirilmektedir . Bedeni temizleyici etkisi sayesinde , yıllar boyu yer etmiş hastalıkları bedenimizden dışarı atabiliriz . Önemli olan , denemektir .!

    C ivanperçeminin en iyi biçimde ve doğrudan kemik iliğini etkilediğini ve orada kanSari Civanperçemi üretimini düzene soktuğunu pek çok kişinin bildiğini hiç sanmıyorum . Bu gücü sayesinde bitki , kemik iliği hastalıklarında ve iltihaplarında , tıp biliminin çaresiz kaldığı durumlarda bile ,  çay kürleri , banyolar ve tentür kullanımı yolu ile yardımcı olabilir . Civanperçemi , akciğer kanamalarının durdurulmasında etkilidir ve eğir kökü ile birlikte kullanıldığında akciğer kanserini iyileştirebilir . Eğir kökü gün boyunca çiğnenir ve civanperçemi çayı , sabah ve akşam olmak üzere , günde 2 bardak yavaş yavaş yudumlanarak içilir . Mide kanamlarında ve basur kanamalarında olduğu kadar , mide basıncı (şişkinliği) ve mide yanmalarına karşı bitki çayı çok kısa sürede başarı sağlar . Soğuk algınlıklarında , sırt veya romatizma ağrılarında , bitki çayı elden geldiğince sıcak olarak ve sık sık içilmelidir . Bitki çayı , böbreklerin düzenli çalışmasını da sağlar , iştahsızlığı giderir , gazları ve mide kramplarını , karaciğer düzensizliklerini , mide ve bağırsak kanalı iltihaplarını iyi eder ve bağırsak beze çalışmalarını düzenleyerek , dışkılamayı kolaylaştırır . Kan dolaşımına ve damar kramplarına karşı çok etkili olduğu için , bitki çayını koroner yetmezliğinde de hararetle önermek gerekir . Rahatsız edici vajinal kaşıntılar , bitkinin kaynama suyu ile yapılan yıkama ve oturma banyoları sayesinde yok olur . Civanperçemi çiçeklerinden , basura karşı çok etkili bir merhem hazırlanabilir .

Kullanım Biçimleri :

Çay hazırlamak : Yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki , orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır  , 15 dakika demlendikten sonra süzülür .

Bitki Tentürü : Çiçeklenme zamanında toplanan taze bitki ince kıyılır . Geniş ağızlı bir şişeye gevşekçe doldurulur ve kaliteli bir konyak , bitkilerin üstüne çıkana kadar eklenir . Şişe 14 gün boyunca güneşte bekletilir , arada bir çalkalanır ve süre sonunda süzülür .

Merhem hazırlamak : 100 gr tuzsuz tereyağı veya içyağı tavada iyice kızdırılır . Ince Civanperçemi - Büyütmek için TIKLAYINIZ kıyılmış bir avuç kadar taze civanperçemi çiçeği ve ince kıyılmış 15 taze ahududu yaprağı tavaya atılır , çıtırdamaya başlayınca karıştırılır ve tava ocaktan çekilerek , üstü kapalı bir biçimde serin bir yere kaldırılır . Ertesi gün hafifçe ısıtılır , tülbentten geçirilerek süzülür ve temiz kaplara doldurulur . Buzdolabında saklanmalıdır !

Oturma Banyosu : Iki büyük avuç dolusu ince kıyılmış taze bitki veya 100 gr kurutulmuş bitki , gece boyunca soğuk suda bekletilir . Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülerek , banyo suyuna eklenir . 

Kaynaklar:

1- "Gesundheit aus der Apotheke Gottes" "Tanrı'nın Eczanesinden Sağlık" , Maria Treben 

2-Türkiye'de Bitkilerle Tedavi , Prof.Dr. Turhan Baytop, I .U Eczacılık Fak.


Reklam


E-kart - Resimler


Şiirler


iletisim  Reklam  Gizlilik sözlesmesi
Diger sitelerimize baktiniz mi ? Radyo Dinle - milli piyango sonuclari - 2017 yeni yil mesajlari - Güzel sözler 2003- 2016 Canim.net Her hakki saklidir.