Güzel sözler | Fıkra | Hikaye | Şiir - Şair| Şarkı sözleri | Cep telefonları| Sohbet | Rüya | Sağlık | Biyografi | islam | Müzik | Haber

Canim.net
Hikayeler
Hikaye Ekle
Asker hikayeleri
Ayrılık hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Aşk öyküleri
Başarı hikayeleri
Bilim kurgu hikayeleri
Çocuk Hikayeleri
Çocuk öyküleri
Dede korkut hikayeleri
Diğer Hikayeler
Dini Hikayeler
Dostluk Hikayeleri
Dostluk öyküleri
Dramatik hikayeler
Duygusal hikayeler
Edebi Hikayeler
Efsane hikayeleri
Gerçek Hikayeler
ilginç hikayeler
Komik Hikayeler
Korku hikayeleri
Kısa hikayeler
Kıssadan hisse hikayeler
Mektuplar
Padişah hikayeleri
Romantik hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Tarihi hikayeler
Tatil hikayeleri
Türkü Hikayeleri
Yarış hikayeleri
Yaşanmış hikayeler
Hz.MUHAMMED (s.a.v) Hz.ÖMER’ İN HİKAYESİ

Bir keresinde Hz. Ömer Peygamberimiz (s.a.v)Efendimizin evine gitmişti. Evine gittiğin de Allah (c.c) Resulü peygamberimiz bir hasır üzerinde yatmakta olduğunu gördü,öyle ki Hasır Resullullah’ın vücudunun belli yerlerinde çukur, çukur iz bırakmıştı, bu hali gören Hz. Ömer başladı ağlamağa, Hz. Ömerin ağladığını gören
Peygamber (s.a.v) efendimiz sordu
– Niçin ağlıyorsun ya Ömer?
Hz. Ömer cevaben dediler ki:
– Niye ağlamıyım ki, ey Allah’ın Resulü. Kisralar ve Kayserlerin çokça nimetleri vardır. Onlar rahat yatakların da yatarlar. Siz ise kuru bir hasır üzerinde yatıyorsunuz. Halbu ki siz ki, Allah (c.c)
dostusunuz, elçisisiniz, nebisisiniz. Onlar ise Allah‘ın düşmanları. Ey Allah’ın Resulü, müsade buyursanız da altınıza yumuşak bişeyler sersek…..
Hz. Ömer’in bu sözlerini dinleyen Peygamber Efendimiz, şöyle bir cevapta bulundu:
– Ya Ömer bizim kalplerimiz yalnızca Allah sevgisi ile huzur, rahatlık bulur. Bu durum geçici bir yaşam öyle bir saltanata, debdebeye değmez. Bir insanoğlu, bir parmağını denize daldırmış olsa, ondan ne kadar su alabilir ki? İşte deniz suyuna nisbetle bu parmakta ki ıslaklık ne ise, ahiret hayatına nisbetle dünya yaşamı da odur. Yazık o, kimselere ki ahiret hayatına nisbetle dünya hayatı bu olduğu hal de yine de kalplerini mal ve mülk dünya sevgisiyle dolduruyorlar da Allah (c.c) Hz. lerini unutuyorlar. İşte sevgili okurlarım. Bu dünya malına, tapmamalıyız gönlümüze ve kalbimize ona yer vermemeliyiz. Malumdur ki, insan sevmediğinden kaçar Dünya sevgisinden sadece kendi kalbimizi değil bütün aile efradının da kalplerini korumamız gerekir. Gönlünde dünya sevgisi ve mal sevgisi olamayan insan sahibi olduğu mal mülk ve servetiyle çok hayır haseneler yapar. Fakir ve ihtiyacı olanlara yardım eder. Gönlü dünya sevgisi ve dünya malı ile dolu olanlar, ise mallarına
sıkı sıkı sarılırlar. Fakir ve ihtiyacı olanlara hiç bir şekilde yardım da bulunmaz . Hep kendi istekleri için harcarlar. Ya da varislerine bırakırlar. Böyle Servette mal ve mülkte kesinlikle hayır yoktur. Allah (c.c) yolunda harcanmayan mal ve mülk servette hayır olmaz. Allah yolunda yolunda harcanmayan servet şerli varlıklardır. Hayırlı mal odur ki, helalinden kazanılmış, Allah için sarfedilendir. Şöyle bir örnek verelim: İbrahim Aleyhisselam sahip bulunduğu giyisilerin en iyisini fakirlere dağıtırdı, kendisi ise en eski kıyafetlerini giyerdi. Yine aynı şekilde kendisi çoğu kez arpa ekmeği yer, fakirlere ve de misafirlerine en iyi olan yiyeceklerini ikram ederdi. Şİmdi ise zamanımızın varlıklı insanlarıfakiri, fukarayı aç ve çıplakları gözetmedikleri gibi ettikleri yardımı da en düşüğünden ve de kendi hoşuna gitmeyen şeylerden veriyorlar. Aslında bunlar cimrinin ta kendileridir. Peygamberimiz (s.a.v) Fakirlere vereceği parayı bile önce iyice yıkar sonra da miskler ve öyle verirdi, işöyle derdi:
– Fakirlerin eli, Allah’ın elidir… Derdi.
Kardeşlerim, bilmiş olun ki size cimrilik ettirip fakirlere yardım ettirmeyen şeytandır. Zira onun adeti böyledir. Her hangi biri fakire yardım etmek isteseniz şeytan hemen vesvese verir. Der ki:
Aman malını mülkünü gereksiz yere harcama. Ne biliyorsun ki sonun ne olacak send eparasız pulsuz kalabilirsin, bel ki kötürüm olursun ya da ihtiyarlayıp çalışamaz duruma gelirsin der ve buna benzer bir sürü vesvese verir. Ve der ki: O halde malına sahip ol ellerindekini sıkı sıkı tut kimseye muhtaç olma der. İşte şeytan size bu şekilde vesvese verir. Nitekim bu durumu dile getiren ayet ne diyor bir bakalım:
– Şeytan sizi fakirlikle korkutur.Size cimriliği ve zekat vermemeyi söyler. Allah (c.c) Hz. ise zekat verdiğiniz takdirde size mağfiret ve ihsan vadediyor. (Bakara suresi. Ayet:268)
– Evet sevgili okurlarım seçim sizin.Hz.MUHAMMED (s.a.v) Hz.ÖMER’ İN HİKAYESİ hikayesini okudunuz.
Bu hikaye 15341 kez okundu.


<< Önceki Hikaye || Sonraki Hikaye >>

Bu kategoride en çok okunan 10 hikaye

1. İSLAMİYETİN DOĞUŞU VE YAYILIŞI
2. PEYGAMBER EFENDİMİZDEN NASİHATLAR
3. duanın gücü
4. Koca Karı ile Hz. Ömer
5. KARINCA İLE HZ. SÜLEYMAN (a.s)
6. Kabirde İlk Gece
7. Hz.muhammed(s.a.v) bir hikayesi
8. Yaşanmış En Güzel Aşk Hikayesi-Hz.Muhammed s.a.v Hz.Hatice r.a
9. KADERİ MERAK EDENLER OKUSUN VE ŞAHİT OLSUNLAR
10. Cennetlik annenin dünya çilesi
Burada geçen Hikayelerden ekleyenler sorumludur.Canim.net hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.
iletisim  Reklam  Gizlilik sözlesmesi
Diger sitelerimize baktiniz mi ? Radyo Dinle - milli piyango sonuclari - 2017 yeni yil mesajlari - Güzel sözler Sohbet 2003- 2016 Canim.net Her hakki saklidir.