Güzel sözler | Fıkra | Hikaye | Şiir - Şair| Şarkı sözleri | Cep telefonları| Sohbet | Rüya | Sağlık | Biyografi | islam | Müzik | Haber

Canim.net
Hikayeler
Hikaye Ekle
Asker hikayeleri
Ayrılık hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Aşk öyküleri
Başarı hikayeleri
Bilim kurgu hikayeleri
Çocuk Hikayeleri
Çocuk öyküleri
Dede korkut hikayeleri
Diğer Hikayeler
Dini Hikayeler
Dostluk Hikayeleri
Dostluk öyküleri
Dramatik hikayeler
Duygusal hikayeler
Edebi Hikayeler
Efsane hikayeleri
Gerçek Hikayeler
ilginç hikayeler
Komik Hikayeler
Korku hikayeleri
Kısa hikayeler
Kıssadan hisse hikayeler
Mektuplar
Padişah hikayeleri
Romantik hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Tarihi hikayeler
Tatil hikayeleri
Türkü Hikayeleri
Yarış hikayeleri
Yaşanmış hikayeler
Hepinize Teşekkür

Mehmet Bey, çarşıdaki bir kafeye oturdu. Yanına güleç yüzlü garson yaklaştı..
“Buyurun efendim” dedi. Mehmet bey cevaplamadı cebinden bir kalem bir kağıt çıkardı. Kağıda “Ben bir gözleme bir limonata istiyorum kızım” yazdı..Kusura bakma kızım ben ne işitiyorum nede konuşabiliyorum diye eklemişti siparişinin sonuna. Genç kız durumu anladı ve kağıda “Peki efendim” yazdı..
Mehmet bey altmışlı yaşlarda, eşini kaybetmiş çok varlıklı biri idi. Dışarıdan onun zengin olduğuna dair hiçbir emare yoktu.
Genç kız biraz sonra siparişi getirdi. Yüzü güleç şekilde siparişini bıraktı. Masadaki kağıda “ Afiyet olsun efendim” yazdı ve diğer siparişlere yetişmek için acele ile tezgaha koştu. Kafenin hatırı sayılır bir müşterisi vardı. Öğlenleri dolup taşıyordu. Kafe sahibi iyi kazanıyordu.
Mehmet bey yemeğini bitirdi genç kıza el ederek hesabı istedi. Genç kız güler yüzüyle Mehmet beyin yanında bitti..Koşturmaktan kan ter içinde kalmıştı. Mehmet bey hesabını ödedikten sonra kağıda “Teşekkür ederim kızım” yazdı. Genç kızda “ ben teşekkür ederim efendim” yazdı..

Mehmet bey insan sarrafı idi. Servetini insani özellikleri ile kazanmıştı. Her şeyi dili ile yani konuşması ile kazanmıştı. Mehmet bey hayatta her şeye doymuştu. Birkaç nesline yetecek parası vardı. Ama bir şeye doyamamıştı. İnsana , iyi insanlara hep özlem duyuyordu.. Güzel insan gördüğünde kendini çok şanslı ve mutlu hissediyordu. Aslında Mehmet Bey ne sağırdı ne de dilsizdi. Bir amacı vardı kendince ve bu rolü oynuyordu.
Ertesi gün yine kafeye gelip masaya oturdu. Genç kız gülerek yaklaştı, Mehmet bey yine siparişini yazdı..” Bir gözleme bir limonata” Genç kız koştu getirdi. Mehmet bey genç kızın ilgisinden memnun kalmıştı. Hesabı ödedikten sonra genç kıza yüklü bir bahşiş bıraktı..genç kız kalemi aldı ve kağıda “ Teşekkür ederim efendim” yazdı.
Mehmet Bey bu ilgi nedeniyle buranın müdavimi olmuştu. Hergün yemeğini yer genç kıza teşekkür eder bazen bahşiş bırakır giderdi. Genç kızda her seferinde üşenmeden “teşekkür ederim” yazar Mehmet beyi uğurlardı.

Kafe sahibi bir gün genç kızı yanına çağırıp azarladı.. Bu morukla çok zaman kaybediyorsun, işimiz çok. “Sormadan limonatasını ve gözlemesini bırak gel moruğun” dedi. Mehmet bey bunları işitiyordu. Ancak bozuntuya vermiyordu. Genç kız sormadan gözleme ve limonatayı alıp getirdi.. Mehmet bey bu sefer kağıda “ ben çay istiyorum kızım” yazdı. Genç kız mahçup bir edayla “ özür dilerim efendim benim hatamdı” dedi.
Mehmet bey genç kızın ilgisinden dolayı buraya geliyordu. Genç kızın ona karşı gösterdiği nezaket O’nu büyülemişti. Bu durumdan memnun olmayan kafe sahibi idi ve bu yazışma seramonileri onu çok kızdırıyordu..O na göre zaman kaybından başka bir şey değildi. Derken kafe sahibi genç kızı böyle bir tartışmadan sebeple işten kovdu.
Mehmet Bey genç kızın kovulmasından dolayı kafeye birdaha uğramadı. Onu kafeye çeken ne gözlemenin nede limonatanın lezzeti idi. Mehmet bey genç kızın her seferinde üşenmeden “ Teşekkür ederim” yazmasına vurulmuştu. Genç kızın ayrılmasından sonra kafe sahibinin müşterileri giderek azaldı. Nasıl azalmasın; buraya müşterileri çeken şey aslında genç kızın güler yüzü ve ilgisi idi. Sonunda kafeyi elden çıkarmaktan başka çaresi kalmadı. Mehmet Bey Burayı devir alarak işletmesi için genç kıza teklif götürdü. Genç kız sevinçle kabul etti. Genç kız çok mutluydu ama bir okadar da şaşkındı.

Bir akşamüzeri genç kız Mehmet Beye neden kendisine böyle davrandığını sordu.
Bak kızım dedi “ Sen çok iyi bir insansın.Sen benim her gelişimde bana teşekkür ettin , üstelik bunu yazarak yaptın. İnsanların çoğu dili ile bile söylemeye üşenirken sen her seferinde yazma zahmetine katlandın. İşinden olma pahasına bana teşekkürü esirgemedin. Teşekkür herkesin birbirine borçlu olduğu ama Kimsenin ödemek zorunda olmadığı bir borçtur. Ödendiğinde kazancı , ödenmediğinde de kaybı büyük bir haslettir” diye ekledi.
Hepinize Teşekkür hikayesini okudunuz.
Bu hikaye 62098 kez okundu.


<< Önceki Hikaye || Sonraki Hikaye >>

Bu kategoride en çok okunan 10 hikaye

1. kedi ile fare
2. imkansız aşk
3. kötü cadı ile prenses
4. YARDIMSEVER ADAM
5. KAPLUMBAĞA
6. yaşlı yalancı kadın ve sevimli kız
7. 4 çocuk
8. pişmanlık
9. Kırmızı Başlıklı Kız
10. kurşun asker
Burada geçen Hikayelerden ekleyenler sorumludur.Canim.net hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.
iletisim  Reklam  Gizlilik sözlesmesi
Diger sitelerimize baktiniz mi ? Radyo Dinle - milli piyango sonuclari - 2017 yeni yil mesajlari - Güzel sözler 2003- 2016 Canim.net Her hakki saklidir.