Güzel sözler | Fıkra | Hikaye | Şiir - Şair| Şarkı sözleri | Cep telefonları| Sohbet | Rüya | Sağlık | Biyografi | islam | Müzik | Haber

Canim.net
Hikayeler
Hikaye Ekle
Asker hikayeleri
Ayrılık hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Aşk öyküleri
Başarı hikayeleri
Bilim kurgu hikayeleri
Çocuk Hikayeleri
Çocuk öyküleri
Dede korkut hikayeleri
Diğer Hikayeler
Dini Hikayeler
Dostluk Hikayeleri
Dostluk öyküleri
Dramatik hikayeler
Duygusal hikayeler
Edebi Hikayeler
Efsane hikayeleri
Gerçek Hikayeler
ilginç hikayeler
Komik Hikayeler
Korku hikayeleri
Kısa hikayeler
Kıssadan hisse hikayeler
Mektuplar
Padişah hikayeleri
Romantik hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Tarihi hikayeler
Tatil hikayeleri
Türkü Hikayeleri
Yarış hikayeleri
Yaşanmış hikayeler
Altin Rengi Güz!

Altin Rengi Güz!

Altin rengi son yaprakta düstü, hüzzamsi bir ahenk yankilanirken kalplerin ta iclerinde. Güz reng(güz rengi) bütün renkler, en amansiz hüzünlerini salgiladi en ince kilcal damarlardan her zerreye. Sabahin cigli vakti gümüs rengiyle gözyasi olurken yanaklardan süzüldü damlaciklar gamzelere.
_Doganin nakarat halleri insanin gamli ve kederli gönlüne MIH gibi cakilmakta, cayir ve cimenlerin sarimtirak cigliklari iclerde yankilanmakta.
Kiyasiya gecistirilen bu evrim Yaradan,in muhtesem varligini dile getirirken, biz insanogluna altindan tepsi icinde gümüsten tasla sunulan hayatin en güzel örnegiydi.
_Bazen memleketimin dogasiyla hayallere dalarken, bir selale sesi ya da bozkirlarda meltemsi kokulara bürünmüs rüzgarin sesi ruhumda kopan amansiz firtinalari dindirmeye yetiyor.
Bütün bu güzelliklerin renklerinde gülüslerini ya da agitlarini idrak edemiyor olmamiz ruhumuza cöreklenen maddeden kaynaklaniyor olmasini algilayamiyoruz.
_Cevremizde bütün asklarin sevgilerle cogalmasi, ya da huzursuzluklarin artmasi yeterince kendi icimizdeki iradeyi denetleyemiyor olmamizdan kaynaklandigi süphe götürmez bir tespit degil mi? O halde, sonbaharin hüzünlü hali bizleri romantizmin derinlikleride de götürse kederlenmemeliyiz cünkü; gülücüklerimizin daimiyeti icin mevsimler kreaktiv(yaratici)dönüsümleri bosuna degil.
_Bir cok sair siirlerinde Nisan,i islemistir, Eylül,ü islemistir sitemli de olsa bütün aylarin ya da mevsimlerin Türk Edebiyatinda sarsilmaz yerleri var. Bir cok sarkilarda, romanlarda, siirlerde, filimlerde Güz(Sonbahar) ayricalikla islenmistir.
Kimi sonbahari anlatan yazilarda karamsarliklar da " sonbahar depresyona sebep oluyor" gibi islense uzmanlari dinleyim(okuyup) mevsimlere göre yasantimizi hazirlamaliyiz, mevsimlerin degisiklikleri insan metabilizmasinda olusan degisiklikleri de beraberinde getirdigi belli, bunun bilinciyle hareket etmek olusabilecek hastaliklari önleyecektir. Ilkbahar ve yaz nasil ruhunu dinlendiriyorsa, sonbahar ve kis aylari da öyle olmali, mevsimlerin kendi dönemlerinde olusan degisimlerinin güzelliklerini, bir cok dört mevsimi yasayamayan toplumlarin varligini da gözönüne alirsak yasiyor oldugumuz güzelliklerin varkinda olup hayati daha olumlu kilabiliriz. Mesela; siir okuyun, roman, dergi, gazete vs..cünkü bir cok SIKINTILARIN altinda madde yatsa da bu SIKINTILARI bilgi edinimi ile yok etmek mümkündür. Bir cok insan kimi zorluklari acisiyla tatlisiyla birbirimiz icin sirtimizda tasidigimizi bilmeliyiz, paylasmanin diger adidir " mutluluk "

Yakup IcikAltin Rengi Güz! hikayesini okudunuz.
Bu hikaye 16261 kez okundu.


<< Önceki Hikaye || Sonraki Hikaye >>

Bu kategoride en çok okunan 10 hikaye

1. ROMANTİK ! LÜTFEN OKUYUN!
2. Dünyanın En Büyük Aşkı.. (BENCE)
3. 1,5 YIL SONRA AMA MUTLU BİR SON(lütfen okuyun)
4. çok seviyorum
5. Büyülü Aşk..
6. çocukluk AŞKIM
7. Yalancı
8. lokanta
9. Altin Rengi Güz!
10. sevgililer
Burada geçen Hikayelerden ekleyenler sorumludur.Canim.net hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.
iletisim  Reklam  Gizlilik sözlesmesi
Diger sitelerimize baktiniz mi ? Radyo Dinle - milli piyango sonuclari - 2017 yeni yil mesajlari - Güzel sözler Sohbet 2003- 2016 Canim.net Her hakki saklidir.