Güzel sözler | Fıkra | Hikaye | Şiir - Şair| Şarkı sözleri | Cep telefonları| Sohbet | Rüya | Sağlık | Biyografi | islam | Müzik | Haber

Canim.net
Hikayeler
Hikaye Ekle
Asker hikayeleri
Ayrılık hikayeleri
Aşk Hikayeleri
Aşk öyküleri
Başarı hikayeleri
Bilim kurgu hikayeleri
Çocuk Hikayeleri
Çocuk öyküleri
Dede korkut hikayeleri
Diğer Hikayeler
Dini Hikayeler
Dostluk Hikayeleri
Dostluk öyküleri
Dramatik hikayeler
Duygusal hikayeler
Edebi Hikayeler
Efsane hikayeleri
Gerçek Hikayeler
ilginç hikayeler
Komik Hikayeler
Korku hikayeleri
Kısa hikayeler
Kıssadan hisse hikayeler
Mektuplar
Padişah hikayeleri
Romantik hikayeler
Sevgi Hikayeleri
Tarihi hikayeler
Tatil hikayeleri
Türkü Hikayeleri
Yarış hikayeleri
Yaşanmış hikayeler
Sopa Bile Kısmetle

Yillar öncesinde gazetecilik yaptigim dönemlerde yurtdisinda da bulunmustum. Almanya`da tanistigim Arap bir arkadasim olmustu, Ürdünlü Saddık.. Ortak dilimiz Almanca`ydı. O Türkçe bilmiyor, ben Arapça..
Ülkemize bir geldiginde Antalya dönüşü bir petrol istasyonunda dinlenirken Saddık; "Bu gün Cuma, ben camiye gidecegim" dedi. "Oglum, arabım ben sana nerden cami bulayim?" derken orada çalisanlardan biri yakinda bir köy oldugunu yetisebilecegimizi söyledi. Hemen gittik abdest alip camiye girdik.
Yaz aylari oldugu için köylü kısmı tarlada orda-burda, camide 5-6 kisi vardı. Imam, cemaate dönmüş kuran okuyor, Arabın yaninda bir ihtiyar bastonunu yanina uzatmis hocayi dinliyor bu arada huşu içinde sallanarak gözyasi döküyordu. Bu Saddık`ın dikkatini çekti. Gerçi hocanin sesi müthisti koyun gibi dinlesek de o sesten etkilenmemek mümkün degildi. Arap okunanı anladıgından yanındaki ihtiyarın ağlamasina bir anlam verememiş olacak ki hınzırca gülümseyip olumsuz anlamda kafasını sallayınca, ben; "Was machts du?" çektim Almanca. Yani napıyorsun anlamında. Sesim biraz duyulur gibi olunca camideki kafalar bize döndü. Biz hocayı dinlemeye devam ettik, bu arada cemaat 20 kisi kadar oldu. Çok geçmedi Arap öylesine bir kahkaha koyuverdi ki camide, ben bile kızdım. İbadet yerinde gülmenin ne kadar ayip ya da günah oldugu ögretildiginden o kızgınlıkla Saddık`a Almanca verdim veristirdim. . Vay, sen misin camide Almanca konusan!.. Ağlayan ihtiyar yaninda duran bastonunu kaptığı gibi Saddık`ın kafasina eklestirdi, baston ortadan bölündü. Elinde kalanıyla Saddık`a vurmaya devam ederken "Camiyi gâvurlar bastı" diye bağırıyordu bir yandan. Eh diğer İmam-ı Rabbani evladı müslümanlar dururmu! Allah-Lillah aşkına diyen takunyayı kaptığı gibi ikimize birden hücum ettiler. Arabamıza binip köyün dışına çıkasıya kadar aynalı bir sopa yedik köylülerden. Üstelik arabanın da ne camı kaldı ne çerçevesi.. Araba da bizim gibi nasibini almış yamulmuştu..
Köyün dışına çıktığımzda sinirimden Saddık`ı bir posta da ben dövecegim de halâ gülmesi yokmu beni iyice tav etmişti. Neden güldügünü sordum. "Sen" dedi, "Hocanın ne okudugunu biliyor musun?" "Bilmiyorum" dedim. "Peki, Nisa nedir onu biliyor musun? dedi, yine "Hayır" çektim. "Nisa, kadin demektir Arapça`da" dedi. "Hoca, Nisa Suresi`nin kadinlarin aybaşı hastalığı ve o hastalık döneminde cinsel iliskiye girmemelerini, temiz olmalarını filan okuyordu. Bunda ağlayacak ne var?" dedi. Doğrusu haklıydı. Ve o günden bu yana Nisa`nin kadın oldugunu hiç unutmadım. Nisa adını ve koyunun kaval dinledigi gibi Kuran okunurken dinleyenleri gördükçe yediğim eşşek yükü sopa gelir aklıma..

Bilgi Notu: Bu yazı öykü halinde "Çökendirek" adlı kitabımda yayınlanmış gerçek bir öyküdür. Bu şekli ile de önceki yıl Gırgır Dergisi`nde köşemde yayınlanmıştır. Yazık ki yurtdışındaki kimi dinci siteler yıllar öncesinde yayınlanan bu yazıyı şimdi gündeme getirip beni boy hedefi olarak göstermektedirler. Takıldıkları nokta ise; Ana konuya değinmeden söz konusu surenin Nisa suresinde değil Mümin suresinde olduğu.Takdir sizlerin..Sopa Bile Kısmetle hikayesini okudunuz.
Bu hikaye 3827 kez okundu.


<< Önceki Hikaye || Sonraki Hikaye >>

Bu kategoride en çok okunan 10 hikaye

1. 10 ERKEK 1 KADIN
2. ZEKA TESTI
3. DÖRT MEVSİM MASALI
4. FARENİN DERS VEREN ÖYKÜSÜ
5. maceranın böylesi
6. yılan ve adamın dostuluğu
7. AYAKKABI
8. Annenin Gözyaşları
9. SAZ ÇALAN KAZIM
10. MUKEMMEL ÇIFT
Burada geçen Hikayelerden ekleyenler sorumludur.Canim.net hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez.
iletisim  Reklam  Gizlilik sözlesmesi
Diger sitelerimize baktiniz mi ? Radyo Dinle - milli piyango sonuclari - 2017 yeni yil mesajlari - Güzel sözler 2003- 2016 Canim.net Her hakki saklidir.